FETHİYE

         Yaz tatili denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Fethiye, Türkiye'nin yaz turizminde önemli şehirleri arasındaki Muğla’ya bağlı bir ilçesidir. Mükemmel bir marina ve  gece hayatı ile Fethiye uluslararası bir atmosfere sahip bir turizm kentidir. Kent yaklaşık 100.000 kişilik bir nüfusa sahiptir ancak yaz aylarında nüfus, Nisan ayından Ekim sonuna kadar, yüksek sezonunda neredeyse 2`ye katlanır.

          Fethiye merkezi ana cadde üzerinde  bankalar, ATM`ler, dükkanlar, restoranlar gibi aradığınız her şeyi kolayca bulabilirsiniz.      

         Fethiye`yi gezerken ilk dikkat çekecek nokta gözü rahatsız eden yüksek katlı binaların olmayışıdır. İki katlı bahçeli evleri ise çok hoş bir tatil beldesi havası sunmaktadır. Sokaklarında dolaşırken zevk alacağınız bir ilçe, sessiz sakin bir tatilin yaşanacağı, sahil ve marinası çok keyifli bir yerdir Fethiye. Sahilde dolaşırken mevsimine göre taze sıkılmış meyve suyu içmenizi, özellikle nar suyunu herkese tavsiye ediyoruz.     

         Fethiye hayatta en az bir kez gidilmesi gereken muazzam bir yer. Yemyeşil dağlar arasına gizlenmiş tarihin denizi seyrettiği şehir Fethiye. Oteller bölgesi Çalış ,büyük bir plaja sahip. Fethiye çevresinde kısa mesafelerde bir çok gezilecek, görülecek yer var. Saklıkent,Ölüdeniz,Xantos,Hisarönü,Patara, Göcek,Dalyan vs.…Dalaman havalimanından 45km uzaklıkta olup ulaşımı kolay, ayrıca mavi yolculuk, tekne turlarının da kalbi konumundadır. Çevresinde bulundurduğu cennet gibi birçok koy gezi imkanı sunmaktadır.

         Ayrıca dünyanın en güzel plajlarından Fethiye`nin gözbebeği, Akdeniz’in incisi, Türkiye’nin en çok fotoğraflanan yerlerinden Ölüdeniz Fethiye`dedir. Aksam üzeri Ölüdeniz Belcekız plajındaki kafelerde gökyüzünde adeta dans eden yamaç paraşütlerini izleyerek gün batımını izlemek biz Fethiyelilerin bile hiç bir zaman bıkmadan görmek istediği bir manzara ve keyif.

         Fethiye merkez şanslı insanların yaşadığı yerlerden tertemiz doğa ile Türkiye’nin en iyi sahilleri ile beraber Bodrum, Marmaris`e koylara ve tarihi yerlere yakınlığı yemesi içmesi ile gezginciler için güzel yerdir Fethiye.

         Küçük, derli toplu, temiz, huzurlu ve sakin bir şehir Fethiye. Yapılaşma kontrol altında ve göz yormayacak şekilde. Marinası, son yıllarda yapımı biten kordonunda yürüyüş yapmak için birebir. En favori semti Karagözler. Fethiye’nin incisi adeta. Körfez manzarası ve harika evleri ile görülesi bir yer.

          Özellikle salı pazarına gitmenizi öneririz. Akşamları Hisarönü ve güneş batımında Ölüdeniz de bir kadeh içmek insanı engin sularda alıp götürüyor. Bununla beraber mutlaka merkezden kalkan 12 adalar turunu yapınız. Doğallığı ve güzellikleri bir kez daha görüp hayran kalacağınız yerdir Fethiye.

         Binalar çok iyi korunmuş. Muğla'nın en kalabalık ilçesi olmasına rağmen oldukça sakin. Binalar en fazla 3-4 katlı ki bu da şehri bodrum, Kuşadası gibi şehirlerden ayırmış. Kordon çok güzel dizayn edilmiş. Tur gemilerinin kalktığı liman yaz sezonuna göre çok iyi ayarlanmış.

         Tarihi dokunun ilçe merkezi ile iç içe olduğu, turistik bölgelerin ve denizin hemen yanı başınızda bulunduğu, Güney Akdeniz turistik bölgelerindeki bozulmuşluğun henüz ulaşmadığı, sadeliğini kaybetmemiş, Ölüdeniz, Gemiler Adası, Kaya Mezarlar,Kayaköy,liman,plaj,düzenli bir yaşam merkezinin elinizin altında olduğu mütevazi ve sade bir ilçedir Fethiye

         Fethiye tam anlamıyla kafanızı dinleyeceğiniz sakin, huzurlu bir ortam. Sadece Marinasında oturup çay içmek bile huzur vericidir. Gününüzü değerlendirebileceğiniz hepsi birbirinden keyifli turlarla tatilinizi olağanüstü bir anlam ve deneyim katabilirsiniz.

         Fethiye’nin keyfini çıkarmak için, araba olmadı motosiklet kiralayın, boncuklu, af kule ve diğer koyların keyfini çıkarın, Muz`a binelim, kano kiralayalım yamaç paraşütü de yapalım diyorsanız mutlaka Aldeniz’e uğrayın, bir gününüzü mutlaka Saklıkent’e ayırın geceleri Çalış`ın sahilinde, Fethiye`nin kordonunda oturun, yıldızlara bakin ve dilek tutun, Hisarönüne gidin sabahlara kadar eğlenin…

         Yine Fethiye`de merkez Cami’nin yanından kalkan minubuslerle ya da kendi arabanız ile Yaka Park’a gidin, orada nar eksili alabalık yiyin. Oraya kadar gitmişken Tlos`u gezmeden dönmeyin, tarihi hissedin.

TARiHi

          Telmessos, tarihi M.O 5. yy’e kadar dayanan Likya'nın en önemli şehridir. Modern Fethiye kalıntıları hala şehrin merkezinde görülebilen eski Telmessos antik kentinde bulunmaktadır.

         Eski bir Likya efsanesi  Telmessos isminin nereden geldiğini su şekilde açıklar: tanrı Apollo, Finike kralı Agenor`un en küçük kızına aşık olur. Apollo küçük bir köpek kılığına girer ve böylece utangaç, çekingen kızın sevgisini kazanır. Apollo tekrar yakışıklı bir adam kılığında tekrar ortaya çıktığında ise, ikisinin ’Telmessos' (ışıkların ülkesi) adında bir oğulları olur.

         Şehir, diğer Likya ve Karya kentleri ile birlikte, MÖ 547 yılında Pers generali Harpagos tarafından işgalinden sonra Pers İmparatorluğu'nun bir parçası haline geldi. Telmessos  daha sonra  M.Ö. 5. yüzyıl ortalarında kurulan Attika-Delos Birliği'ne katılmıştır, ancak daha sonra bu birlikten ayrılmış ve bağımsız bir şehir olmuş, ve birlik ile ilişkilerinin M.O 4. yy’e kadar işbirliğini sürdürmüştür.

         Bir efsaneye göre Büyük İskender, 334-333 M.Ö. kışında Anadolu'yu istila etmek için bir göreve çıktığında, donanmasıyla beraber Fethiye limanına girdiğini söyler. Donanma komutan Nearchus,   müzisyenlerinin ve kölelerinin şehre girmesi için Telmessos Kralı Antipatrides'den izin ister. İzin alındıktan sonra, flüt kutularına gizlenmiş silahlarla savaşçılar gece düzenlenen şölen yemeği esnasında akropolü ele geçirirler.

         Kentin Bizans döneminin ait günümüzde çok az bilgiye rastlanmaktadır. Ayakta kalan yapılardan şehrin Antik dönemin sonralarında refah içinde yasadığı, ama  7. ve 8. Y.Y`daki Arap-Bizans Savaşlar yüzünden terkedildiği anlaşılmaktadır. 10 yüzyıla gelindiğinde, eski adı unutuldu ve liman girişinde bulunan bir adanın adi olan Makri , (uzun biri) olarak tanındı. 12.-13 yüzyıllarda tekrar refah içinde yaşanıldığına dair  izler vardır: surlar genişletilmiştir, parfüm üretimi için bir merkez haline gelmiştir ve 13. yüzyıldan kalma coğrafi eserler şehrin bir ticaret merkezi olduğunu gösterir. Şehir 12. veya 13. yüzyılın başlarında Türklerin egemenliğine geçmiştir.

         Telmessos, Anadolu Menteşe beyliği tarafından, 1284 yılından itibaren yönetildi. 1424 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası haline geldi.

         Kasaba 19. yüzyılda önemli ölçüde büyüdü ve büyük bir Rum nüfusa sahipti. Yunanistan ve Türkiye arasındaki nüfus mübadelesinden sonra, Makrili Yunanlılar Yunanistan`a gönderildiler ve orada Nea Makri (Yeni Makri) kasabasını kurdular. Buradaki kasabaya ise Yunanistan`dan gelen Türkler yerleşti. Bu kasaba bugün Kayaköy olarak bilinir.

         1934 yılında, Osmanlı Hava Kuvvetlerinin ilk pilotlarından Fethi Bey'in onuruna 'Fethiye' adını aldı.

         FETHiYE`DE TURiZM

          Fethiye, Türkiye'nin en tanınmış turizm merkezlerinden biridir ve özellikle yaz aylarında popülerdir. Son on yılda Fethiye İngilizler için bir cazibe merkezi haline gelmiştir. iklim ve doğal güzelliği dışında, İngilizler daha ucuz buldukları yaşam tarzı ve yerel halkın misafirperverliği dolayısıyla tercih etmektedirler. Çok sayıda Büyük Britanya vatandaşını tatil için buraya çekmesinin bir sonucu olarak, Fethiye-Ölüdeniz  2007 yılında Times ve The Guardian gazeteleri  tarafından dünyanın en iyi turizm merkezi olarak seçildi. 7000 üzerinde İngiliz vatandaşları kalıcı olarak Fethiye ve çevresinde yaşarken her sene 600.000 İngiliz ise tatil için Fethiye`ye gelmektedir.

         Fethiye, Likyalılar tarafından MÖ 350 yılında inşa edilmiş büyük Amyntas mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

         Görülmeye değer diğer tarihi yerleri bazıları şunlardır: Kadyanda Antik Kenti, Kayaköy- eski Rum kasabası, Afkule, Gemiler ve Aya Nikola. Fethiye'nin en popüler turistik kasabalar şunlardır:. Ölüdeniz, Çalış Plajı alanı, Hisarönü ve Ovacık.

         Türkiye`nin en uzun kanyonu Saklıkent’i ziyaret etmek , Kayaköy`de at turlarına katılmak, Ölüdeniz üzerinde yamaç paraşütü ile uçmak, Dalyan`da çamur banyosu yapmak, Fethiye ve ya Öludeniz`den tekne turlarına katılmak, dünyaca unlu kelebekler vadisini görmek en popüler aktivitelerdir.

FETHiYE`YE ULAŞIM

Otobüs ile

         Fethiye`ye, İzmir ve İstanbul, Ankara , Marmaris, Bodrum, Denizli / Pamukkale, Antalya dahil olmak üzere ülkedeki birçok ilden doğrudan otobüs bağlantısı özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun şekilde olmak üzere vardır . Şehir merkezi dışındaki terminalden, Fethiye merkezine ve çevresine ulaşım genellikle dolmuş ve taksiler son zamanlarda sayısı artan belediye otobüsleri ile yapılabilir.

          Tüm Fethiye`ye kalkan otobüslerin kalkış saatlerini ve ücretlerini www.neredennereye.com sitesi üzerinden karşılaştırmalı olarak görebilir ve alabilirsiniz.

Uçak ile

         Fethiye`ye en yakın  havalimanı Dalaman havalimanıdır. Dalaman Fethiye`ye yaklaşık 50km uzaklıkta bulunur ve araba ile yaklaşık 30 dakikadır. Antalya ise Fethiye`ye 250km uzaklıktadır ve araba ile yaklaşık üç saattir. HAVAŞ ve MUTTAŞ (Muğla belediyesi toplu taşıma) tarafından işletilen servisler ile Fethiye Dalaman Havaalanı'na otobüs seferleri bulunmaktadır.

Araba ile

İstanbul’dan ulaşım

Ege sahilinden


Yalova, Bursa, Susurluk, Salihli, Nazilli; Muğla ve Köyceğiz üzerinden Fethiye’ye ulaşabilirsiniz.
Fethiye İstanbul arası yaklaşık 10-12 saat sürmektedir.

Kütahya üzerinden

İstanbul-İzmit-Sakarya-Kütahya-Afyon-Burdur-Tefenni-Çavdır-Söğüt-Kemer-Fethiye güzergahını izleyebilirsiniz.

Ankara’dan ulaşım

Ankara-Sivrihisar-Afyon-Burdur-Tefenni-Çavdır-Söğüt-Kemer-Fethiye güzergahını izleyebilirsiniz.

 

Mesafeler & Seyahat süreleri

Antalya (Kaş üzerinden): 295 km, 5 saat

Antalya: (Korkuteli üzerinden) 222 km, 3.5 saat

Bodrum: 270 km, 5 saat

Dalaman: 40 km, 1 saat

Dalyan:  76 km, 1.30 saat

Demre: 150 km, 3 saat

Efes (Selçuk): 306 km, 4.5 saat

Göcek: 30 km, 30 dakika

Istanbul: 890 km, 10 Saat

Kalkan: 81 km, 1.30 saat

Kaş: 110 km, 2 saat

Marmaris: 170 km, 3 saat

Muğla: 160 km, 3 saat

Olympus: 215 km, 5.75 saat

Ölüdeniz: 14 km, 30 dakika

Pamukkale (Denizli): 251 km, 4.5 saat

Patara: 81 km, 1.75 saat

Xanthos: 63 km, 1.25 saat

 

Önemli Numaralar

Aşağıda tatiliniz boyunca ihtiyacınız olabilecek önemli numaraların bir listesi eklenmiştir.

Ambulans: 112

Polis: 155

Jandarma: 156

İtfaiye: 110

Yangın: 177

Sahil Güvenlik: 158

 

Hastaneler

Fethiye Devlet Hastanesi:  0 252 614 40 17

Fethiye Esnaf Hastanesi:   0 252 612 64 00

Fethiye Letoon Hastanesi: 0 252 646 96 00

 

Diğer önemli numaralar

Dalaman Havalimanı Kayıp eşya: 0 252 792 51 80

Gümrük ofisi: 0 252 614 11 63

Valilik: 0 252 614 10 01

Belediye: 0 252 614 41 62

Turizm Information: 0 252 614 15 27

Fethiye Müzesi:  0 252 614 11 50

FETHiYE`DE YIL BOYUNCA HAVA

En sıcak aylar: Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül

En yağmurlu aylar: Ocak, Şubat, Ekim ve Kasım

En kurak aylar: Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz

Ortalama en sıcak ay: Temmuz

Ortalama en soğuk ay: Ocak

En yağışlı ay: Kasım

En kurak ay: Haziran

AYLARA GÖRE SICAKLIK ORTALAMALARI

                           Nisan      Mayıs    Haziran  Temmuz  Ağustos      Eylül       Ekim 

Ort. Max.

22°C

26°C

31°C

34°C

34°C

31°C

27°C

Ort Min.

10°C

14°C

18°C

20°C

20°C

17°C

13°C

Ortalama

16°C

20°C

25°C

28°C

28°C

24°C

19°C

 

FETHiYE`DE GÖRÜLECEK,GEZiLECEK YERLER VE AKTiViTELER

Amintas kaya Mezarları: Şehir merkezinde Likya döneminden (MÖ 4yy) kalma, kayalara oyulmuş kaya mezarıdır. Yüze yakın düzgün basamakla mezarların en güzel ve en görkemlisi olan Amintas'a ulaşılır. Buradan Fethiye ve deniz manzarası harikadır. Bu mezar aşağıdaki düzlükten de kolaylıkla görülür ve yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlık artar. Soldaki sütunun orta kısmında, M.Ö. 4. yy. alfabesi ile ''herpamiasoğlu amintas'' yazılıdır. Bu kişinin kimliği tam olarak bilinmemektedir.

Paspatur: Fethiye'nin Trafiğe Kapalı olan, eski antik kenti. Fethiye`de el değmemiş güzel mimarili ahşap evleri görmek hala mümkün. Barlar Caddesi, Restoranlar Caddesi, Alışveriş Caddesi olarak bir kaç parçaya ayrılmıştır. Belediye tarafından restore edilerek daha da güzel hale geldi. Gezerken eski binaların arasından kendinizi tarih kokan bir yerde hissediyorsunuz. güzel mağazalar, baharatçılar ve lokantaların olduğu eski bir çarşı.

Plaj etkinlikleri: Yaz boyunca su ve hava koşulları yüzme, parasailing, yamaç paraşütü, kano gibi aktiviteler için çok uygundur. 

Yürüyüş: Fethiye, Likya Yolunun başlangıç noktasıdır - 500 km yürüyüş parkuru  sonunda Antalya’ya Ulaşılır. Ölüdeniz ‘den yürüyüşe başlayabilir buradan Faralya ve Kabak koylarına ulaşabilirsiniz.

Akşamları ise Fethiye kordonunda özellikle gün batımından önce Fethiye kordonunda yürüyüşe çıkabilir, aileniz veya arkadaşlarınız ile kordonda bulunan birbirinden farklı cafelerden birisinde gün batımının keyfini çıkarabilirsiniz.

12 adalar tekne turları: Fethiye`nin en popüler aktivitelerindendir. Her ölçekteki tekneler sabah saat 10:00 ve 10:30 saatleri arasında limandan kalkar Fethiye`nin  farklı berrak mavi ve turkuaz koylarında mola verir ve aksam tekrar 6 civarında limana döner. 

        Yoğun yaz günlerinde tekneler genellikle çok kalabalık turlara çıkmaktadırlar. Arzu etmeniz durumunda size sadece sizin ve sizinle seyahat edenlerin katılabileceği özel günlük tekneler kiralamanızda yardımcı olabilmekteyiz.

         Ayni şekilde Öludeniz`den de tekneler Ölüdeniz ve çevresindeki koyları gezmeniz için günlük turlar düzenlemektedirler. Hem Akdeniz’in berrak sularında yüzmek, hem de dünyaca unlu kelebekler vadisini görmek için bu parkur tercih edilebilir.

Yamaç Paraşütü: Bu ekstrem spor denemek için dünyanın birçok yerinden insan Fethiye`ye gelmektedir. Maceranız 1900 mt yükseklikteki Babadağ’dan kalkış ile başlar ve Ölüdeniz üzerinde güzel bir yolculuktan sonra sahilde biter. Fethiye, dünyada yamaç paraşütünün yapıldığı en popüler  destinasyonların başında gelmektedir.

         Yaz sezonunda çok popüler olan Paragliding`e (Yamaç paraşütü) talep çok yüksek olmaktadır ve istediğiniz tarihlerde rezervasyon sıkıntısı çekmemek için bizim aracılığımız ile Villa rezervasyonunuz ile beraber rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Scuba Diving (Tüplü Dalış): Ölüdeniz gibi dünyada eşi bulunmayan yapısı ile birlikte Akdeniz ile Ege’nin masmavi sularının buluştuğu gerçek bir turizm cenneti olan Fethiye yine dalış söz konusu olduğu zaman önemli bir merkez olarak dikkat çekmektedir. Fethiye’de dalış denildiği zaman akıllara ilk olarak afkule’nin gelmesi oldukça normal. Kendisine özgü yapısı ile dikkat çeken dalış noktalarını her balıkadamın hayatında en az bir kere görmesi gerektirdiğini düşünmekteyiz.

         Arzunuz dahilinde scuba diving taleplerinizi Fethiye`de çalıştığımız Dalış merkezleri ile ayarlayabilmekteyiz.

Saklıkent: (Fethiye ve Antalya arasında) Teke Yarımadası üzerinde iç kesimlerinde yer alan çarpıcı bir jeolojik site olan ve Türkiye’nin en uzun Avrupa’nın ikinci en uzun kanyonu olan Saklıkent Fethiye`nin yaklaşık 40 km güneydoğusundur. Fethiye`ye gelenlerin uğramadan gitmedikleri, köşk denilen suyun üzerindeki masalarda alabalık yemeden dönmediği yer.

Kayaköy: Eski Rum kasabası. Türkiye ve Yunanistan hükümetleri arasında yapılan nüfus mübadelesi sonucunda Rumların 1923 yılında terk ettiği yerleşim yeridir. Kilise dahil olmak üzere birçok kalıntı sağlam şekilde günümüze kadar gelmiştir.

Hisarönü - Ovacık: Son yıllarda Fethiye’nin gözde turizm merkezi haline gelen Hisarönü ve Ovacık çam ormanları arasında şirin beldelerdir.

Ovacık şehir merkezine 6 km. uzaklıkta. Ölüdeniz’e uzaklığı ise 5 km. Belde çok sayıda yeni otel ve tatil köyü ile turistik bir merkeze dönüştü.

Ölüdeniz ve Fethiye arasında olması, istendiğinde 10 dakikada Ölüdeniz’e ve Fethiye’ye inilebilmesi, şehir kalabalığından uzak konaklamak isteyenler için ideal bir mekan haline getirdi.

Hisarönü’ne ise Ovacık’ın hemen bitiminden sağa ayrılan yolla ulaşılıyor. Buradan Ölüdeniz ve Belcekız koyları da yakın, isterseniz denize oralara gidebilirsiniz. Ovacık ve Hisarönü’ne Fethiye’den minibüsler düzenli çalışıyor.

Patara: Fethiye-Kalkan yolu üzerinde, Kalkan’a 10 km kala Patara-Gelemiş köyü ayrımı var. Ayrımdan sonra antik kente ulaşmak için 6, ünlü Patara plajına ulaşmak için de 7 km gitmek gerekiyor. 
Antik kent girişindeki Gelemiş köyü de ayrımdan 4 km uzaklıkta. 
Aslında Patara kent kalıntıları Gelemiş köyü öncesinde başlıyor. Kentin nekropolü olduğu sanılan kalıntılar arasında Lykia tipi lahitler, Roma devri mezar anıtları göze çarpıyor. Patara bir Lykia kenti. Lykia birliğinin üç oy hakkına sahip altı kentinden biri ve belki de en önemlisi. Lykia birliği toplantılarının çoğunlukla Patara’da yapıldığı yazılıyor tarih kitaplarında.

Likya yolu: Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası; 2007 yılında Türkiye'nin en güzel manzarası seçilmiştir. Dünya üzerinde bir geminin tamamının çıkarılabildiği ilk su altı kazısı bu bölgeden görülebilen Amerikan Koyu'nda yapılmıştır.” İbaresinin çıkartılması uygun olur. Çünkü Likya Yolu Fethiye’den başlar ve Antalya’da biter, Gelidonya Feneri ve Amerikan Koyu ise Antalya sınırlarındadır.

504 km uzunluğundaki Likya Yolu yürüyüş parkuru Fethiye’den başlıyor ve Faralya, Dodurga, Pınara, Letoon, Xanthos gibi antik kentleri ve Fethiye dışında Kaş ve Kemer ilçeleri sınırlarındaki diğer Likya kentlerini ve dağ köylerini kapsıyor ve eğer istenirse güzergah Antalya’ya kadar uzatılabiliyor.

Rüzgar sörfü: Rüzgar sörfünü veya son yıllarda dünyada ve Türkiye de hızla yayılmaya devam eden Kitesurf yada Kiteboard sporunu denemek istiyorsanız Koca Çalış bölgesi sizsin için biçilmiş kaftan.

Sezon boyunca esen uygun rüzgarları ile sürekli dalgalı olan bu plajda adrenalini yaşayabilir, kurslara katılarak tecrübeli bir sörfçü olabilirsiniz. Her yıl Avrupa dan özellikle İsviçre, Almanya ve İngiltere’den rüzgar tutkunu birçok kişi rüzgar sörfü veya uçurtma sörfü öğrenmek için sörf merkezi Çalış/Fethiye’ye gelir.

Kano/Rafting: Rafting için debisi daha yüksek olan, Dalaman Çayı, macera tutkunlarını bekliyor. Doğal kireçtaşı ile beslenen berrak bir görüntüsü olan çay, ulaşımın kolaylığı ve turistik yörelere yakınlığı nedeniyle ilgi görmekte ve yıl boyu rafting olanağı sunmakta…

Özellikle Eylül ve Ekim aylarında su seviyesinin yükselmesiyle, küçük şelaleler yaparak akan su yer yer geçitler arasında devam etmekte… Bu geçitler Akköprü köyü üzerinde nehri iki bölüme ayırmakta. Üst bölümün zorluk derecesi 5, Alt bölümün zorluk derecesi 3-4 olup, adrenalin tutkunları için vazgeçilmez bir parkur olma özelliği, Dalaman Çayı’nı farklı kılıyor.

Gizli Bahçe: Bu inanılmaz güzel vadi Dalaman çevresindeki dağlarda yer almaktadır. Güzel bir nehir, şelaleler, göletler, yaban hayatı ve dağın muhteşem manzarası sizi mest edecektir.

ATV turları: Son yıllarda, çevrenin kültürel ve doğal güzelliklerini keşfetmek isteyen macera tutkunlarının yeni gözdesi ATV turları…

         Son yıllarda, çevrenin kültürel ve doğal güzelliklerini keşfetmek isteyen macera tutkunlarının yeni gözdesi ATV turları… Fethiye’deki dört farklı seyahat Acentesi tarafından düzenlenen, farklı parkurlardaki heyecanlı ve bir o kadarda keyifli yolculuk için, otellerden transfer hizmeti de acenteler tarafından karşılanıyor.

         Dilerseniz Çalış Plajı’ndan başlayarak, Koca Çalış, Karataş Plajı, Tauna Tatil Köyü ve Kargı Çayı’nın denize döküldüğü Karaot güzergâhını tercih edebilirsiniz.  Kayaköyü – Gemiler Plajı seçeneğini değerlendirebilirsiniz.”

PLAJLAR

Kumburnu: Sadece Fethiye`nin, Türkiye’nin değil, dünyadaki en güzel plajlardan birisi olan ve resmini her yerde görebildiğiniz dünyaca unlu kumburnu plajı Ölüdenizde bulunmaktadır. Kumburnu halk Plajı, Ölüdeniz Tabiat Parkı içinde yer alıyor. Burası kıyıların olağanüstü manzarası, jeolojik ve jeomorfolojik özellikleri, bakir flora ve faunası, su sporları yapmaya elverişli deniz potansiyeli nedeniyle tabiat parkı ilan edilmiştir. Plajın uzunluğu iki kilometre. Giriş ücretlidir Duş ve tuvaletlerden ücretsiz yararlanılabiliyor. Şezlong ve şemsiye içinde ücret daha ödemek gerekiyor. Plajda kafeterya ve büfe de bulunmaktadır. Güneşin altında oturmayı sevmeyenler hemen arkadaki ağaç gölgelerine sığınabilir. Burada çeşitli su sporlarını yapma ve deneme fırsatını bulabilirsiniz.

Belcekız Plajı: Ölüdenizdeki ücretsiz halk plajı. Özellikle sabah ve aksam saatlerinde deniz mükemmel. Öğle saatlerinde yüzme bilmeyenler ve ya küçük çocukların dalgalardan dolayı dikkat etmeleri gerektiğini söyleyelim. Adlara ve Kelebekler vadisine giden tekneler bu plajdan kalkmaktadır. Plajda gün boyunca ucan yamaç paraşütçülerini plajda izlemek ayrıca bir keyif.

Çalış Plajı: Fethiye’nin 5 kilometre Kuzey’inde yer alan Çalış Plajı; 4 kilometrelik sahil şeridi, ile tüm deniz ve su sporu tutkunlarını büyüler. Pek çok eğlence mekanı ve otel burada yer alır. Sahil boyunca birçok restoran, bar ve cafe; gece ve gündüz sosyal hayatın odak merkezidir.

Çalış plajında dünya`nın en güzel günbatımlarından birisine şahit olacağınızın garantisi veriyoruz.

Katrancı Koyu: Fethiye’ye 17 km. Uzaklıkta, Muğla – Fethiye karayolu üzerinde. Denize kadar uzanan sık çam ağaçları ile kaplı koy, mavi ve yeşilin en güzel uyumunu sergiler.

Çam ağaçları altına çadır kuranlar cır cır böceği sesi eşliğinde konaklama yapıyorlar. Bir çok kampçı çadırını kurup ailesini yerleştirdikten sonra gönül rahatlığı ile kendi işine dönebiliyor. Çadırsız gelenler için kiralık çadırlar bulunuyor. Arzu edenler hazır kurulu bu çadırlarda kalıyor, mini buzdolabı, çarşaf, yorgan tedarik edebiliyor. Kampta motosikletle gelip çadır kuranlara da sıkça rastlanıyor.

Kelebekler Vadisi ve Kabak: Fethiye güneyindeki bulunan dünyaca ünlü iki plaj. Her ikisinde şelaleler bulunuyor. Kabak kalabalıklardan kaçmak için mükemmel bir yer Kelebekler Vadisi ise dünyanın geri kalanına neredeyse hiç karayolu bağlantısı olmayan dar bir kanyonun içinde yer alan hippi cennetidir.

Her iki koya da Ölüdeniz Belcekızdan kalkan dolmuş botlar ile günübirlik gidip gelebilirsiniz.

Billy's Beach: Kumburnu milli parkın yerine bir alternatif, Ölüdeniz`de bulunan diğer bir plaj. Giriş ücretsiz. Sadece yediklerinize ve şemsiyeye para alınıyor. İki kişi şezlong ve şemsiye 20 TL civarı. Ormanlık alanın içinde denize giriyorsunuz. Oldukça rahat bir yer. Ayrıca sizi villanızdan alıp tekrar bırakıyorlar.

Bubble sea park: Fethiye`nin Aksazlar koyunda bulunan bulunan su parkı. Ağaçların arasında huzurlu bir mekan, denizi temiz. Çocuklu aileler için oldukça eğlenceli. Fiyatlar oldukça makul.

Kabak koyu: Günü birlik olarak Fethiye merkezden kalkıp, ölüdeniz ve Faralya'dan geçen minibüsler ile ya da özel arabanız ile ulaşılabilir. Buradan da isterseniz dolduğundan kalkan ücretli arabalar veya Likya Yolu’nun bir kısmını yürüyerek bu güzel koya ulaşabilirsiniz. Biraz zahmetli gibi ama denizin mavisi için değer. Gerçekten huzurlu bir koy ve rahatlamak için sahil birebirdir. Kabak koyuna bakan kamp veya otellerden birinde oturup aşağıya baktığınız zaman her şeyden uzaklaşıyorsunuz. Muhteşem doğal bir ortam.

Gemile Koyu: Gemile sahiline isterseniz arabayla isterseniz yürüyerek ulaşabilirsiniz. Şehrin yoğunluğunda uzaklaşmak istiyorsanız en uygun alternatif diyebiliriz. Fethiye’den Ovacık, Hisarönünden, Kayaköy üzerinde isterseniz de Fethiye merkezden direk Kayaköy`e inip oradan devam edebilirsiniz. Cam ağaçlarının altında uzanıp kuşların sesine kulak verip isterseniz sahilde uzanıp güneşlenebilirsiniz. Buraya gelirken mutlaka fotoğraf makinenizi yanınızda getiriniz. Deniz biraz taşlı ,deniz kestanesine karşı dikkatli olunmalı dönüşte günü Kayaköy`de yöresel gözleme çay ile sonlandırabilirsiniz .

Kıdrak Plajı: Yoğun çam ağaçları ile çevrili cennet gibi harika bir plaj. Burada  yemek yemek ve  yüzmek için  gerekli her şeyi ile donatılmış bir yer bulabilirsiniz. Kıdrak plajında duş, tuvaletler ve büfe bulunmaktadır.

Patara Plajı: Türkiye'de Patara Plajı Patara antik kenti yer alır en büyüleyici plajlarından biridir. Çocukları olan aileler için ideal bir plaj altın kum ve sığ denizi ile oldukça uzun. Caretta Caretta Kaplumbağaları burada yumurtalarını bırakır. Bir süre önce Patara plajı İngiliz Sunday Times gazetesi tarafından dünyanın en iyi plajı olarak kabul edildi.

Kaputaj Plajı: Kaputaş Plajı küçük (plaj hattının uzunluğu yaklaşık 150 metre) 'dir. Bu plaj lacivert renkte, temiz ve berrak suları ile ünlüdür. Kaputaş Plajı Kaş ve Kalkan kasabaları arasında yer almaktadır. Fethiye`den özel araba ile 1 saatlik uzaklıktadır.

FETHiYE YARIMADASI

            Her ne kadar plajların Fethiye dışında olduğu söylense de, Fethiye merkeze çok yakın yerlerde de gidilebilecek bir çok koy Fethiye yarımadası çevresinde bulunmaktadır. Fethiye limanının batı yönünde bulunan bu yarımada üzerinde deniz ve cam ağaçları ile Aksazlar, Samanlık, Kuleli, Boncuklu, Help Beach Club gibi birbirinden güzel koylar bulunmaktadır. Fethiye`den özel araba ya da merkezden kalkan dolmuşlar ile ulaşılabilen bu yarımadadaki koylar bölge halkının en çok rağbet ettikleri mesire alanlarıdır. Bu yol ayrıca yürüyüş ve bisiklet tutkunları için ideal bir parkurdur.

ADALAR

         Fethiye ve çevresinde gidilmesi ve görülmesi gereken doğal güzellikleri ile unlu bir çok ada bulunmaktadır. Bu adaların bazılarına tekne turları ile bazılarına ise Fethiye Limanından ya da en yakın plajdan kalkan tekne dolmuşlar ile gitmek mümkündür.

Şövalye adası: Fethiye merkeze yakın tekne ile ulaşımı merkezden kolaylıkla sağlanabilen bir ada, burada da kalınacak oteller var, gezilecek bir kalesi var, Fethiye merkez manzaralı sakin bir yer olan Fethiye Limanı’nın kuzeyine bulunan Şövalye Adası'nı ziyaret etmenizi öneririz. Şövalye Adası, ismini 15. yüzyılda bölgede bulunan Rodos şövalyelerinden alır. Rodos şövalyeleri adada bir kale yapmış ve bu kalenin kalıntıları günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca adada eski sarnıçlar ve mozaikler görebilirsiniz. Şövalye Adası, Fethiye'ye 1,5 mil uzaklıktadır. Fethiye liman başlangıcında öz süt karşısında belli saatlerde tekneler kalkar.

Gemile adası: Gemiler Adası (St. Nicholas adası) Bizanslılar zamanından günümüze birçok kalıntıları ile ünlüdür. Bu ada bir zamanlar  Hıristiyanlığın merkezlerinden biriydi. Adada - (Bizans sonrası) yerleşim Roma kalıntıları vardır.  Binaların birçoğu neredeyse tamamen tahrip olmasına rağmen ve hala oldukça ilginç kalıntılar görebilirsiniz, özellikle farklı zamanlarda yapılan 4 Hıristiyan kiliselerinin birisi olan Aziz Nikolaos kilisesi en bilinenidir ve adaya adını verir. Gemile adasına gemiler koyundan kalkan tekne dolmuşlar ile ya da Ölüdenizden günlük düzenlenen tekne turları ile gitmek mümkündür.

Kızıl Ada: Adını adada bulunan güneş kırmızımsı renk tonu kum ve çakıllardan alır.  Adada tek yapı oldukça eski bir deniz feneridir. Adanın doğu kısmı rüzgara kapalıdır ve yüzme için harika bir yerdir. Kızılada`ya Fethiye`den günlük düzenlene tekne turları ile gitmek mümkündür, ayrıca kendinizin kiralayabileceği özel tekneler ile de gidebilirsiniz.

Tavşan Adası: Adını üzerinde yasayan büyük bir nüfus yabani tavşandan almaktadır. Özellikle küçük çocukların bu eğlenceli hayvanları görmesi onlara büyük zevk veriyor.

Tersane Adası: Tersane Adası, Fethiye körfezinin en büyük adasıdır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Yunanlılar orada yaşamış ancak daha sonra mübadele sonucu adayı terk etmişlerdir. Adada sadece kiliseyi ve o günlerden kalan birkaç eski evleri görebilirsiniz. Tersane adası adını, antik çağda insanların adanın sığ koylarda gemi yapmasından dolayı almaktadır.

Kekova: Kekova, Simena kalesinin önünde denizde yer alan bir adadır. En çok ziyaret edilen adalardan biridir. Kekova adası, uzun ve dar bir adadır. Ada, antik arkeolojik kalıntıların ile doludur Burada, denizin altında kalan eski şehir binalarının yanında Likya lahitini de görebilirsiniz. Burası yazın Akdeniz’in en popüler destinasyonlarından birisidir.

Yassıcalar: Yassıca Adası, dört tane birbirine yakın adalar topluluğudur. Bu adalardan diğerine yüzerek ulaşılabilir. En yakın adalar arasındaki mesafe oniki metredir. Bu adalar 12 adalar turu yapan teknelerin uğrak noktalarından birisidir ve Fethiye ve çevresinde bilinen en meşhur adalardan birisidir.

Domuz adası: Domuz Adasının ikinci bir isim ise Prens adasıdır. Geçmişte bu adada birçok yaban domuzu vardı. Bir çok tekne adanın rüzgardan korunaklı bir limana sahip olamamasından dolayı bu adaya gelir. Körfezin sonunda kaya mezarlarını ve antik kalıntıları görebilirsiniz.

YEME - iÇME

            Bereketli toprakların üzerine kurulmuş Fethiye`nin zengin ve sağlıklı sofrası baştacıdır Egelilerin. Fethiye mutfağı, damaklarda unutulmaz izler bırakır. Tanrının armağanı, şifa kaynağı zeytinyağının ön planda olduğu çeşit çeşit sebze ve mezeler yöresel Muğla mutfağında geniş yer tutar. Akdeniz tarzı beslenmenin en zengin içeriğini sunar Muğla mutfağı. Bölge nüfusunun büyük bir kısmını oluşturan Yörükler arasındaysa beslenmenin temel öğeleri et ve süttür. Sebze kurutma, pekmez, reçel, tarhana, keşkek yapımına dayalı beslenme geleneği ve seracılığın yörede yaygınlaşması;  meyve ve sebzeye hem üretim, hem de tüketim açısından büyük ivme kazandırır.

Fethiye balık hali: Fethiye`nin son zamanlardaki en popüler yeme içme mekânı. Fethiye merkezinde bulunan balık halinden alınan temiz deniz mahsullerinin halin çevresinde bulunan restoranlarda usta ellerde hazırlanıp masanıza diğer mezelerle beraber hem bölge halkının hem de Fethiye`ye ziyaret edenlerinde artık tecrübe etmeden ayrılmadıkları bir aktivite haline gelmiş bulunmakta.

Kayaköy`de kebap: Kayaköy sadece tarihi kalıntıları ile değil  kebabıyla unlu restoranları ile de özellikle bölge halkı tarafından unludur. Kasaba da bulunan yerli halkın işlettiği ve kendi mahsulleri olan ürünlerden oluşan menüleri hem yerli halk tarafından hem de yöreyi bilenler tarafından tercih edilmektedir.

Sahilde kahvaltı: Farklı bir kahvaltı tecrübesi için Fethiye Kordon’da ya da Çalış plajında bulunan kafe ve restoranlarda bulunan açık büfe veya serpme usulü zengin kahvaltıları da denemenizi tavsiye ederiz.

GECE HAYATI

            Fethiye gece hayatında öne çıkan mekânlar genellikle Hisarönü ve çevresinde bulunan barlardan oluşmaktadır. İstediğiniz her tür bar ve gece kulübünü görebileceğiniz bu yerde sıralı halde bütün mekanları görebilirsiniz.

         Fethiye’de gündüz ya da gece gezmesi için tercih edebileceğiniz mekânlar genellikle Kordon boyunca ya da Paspatur olarak adlandırılan bölgede yoğunlaşmıştır. Paspatur`da bulunan restoranlar genellikle yabancı turistlere hitap etmektedirler. Fethiye`nin gece hayatinin kalbi hem yabancı hem de yerel turiste yönelik olarak Paspatur`da atmaktadır.

         Hisarönü özellikle İngiliz turistlerin yoğun olarak bulunduğu ve tatillerini geçirdiği bir yer olduğu için burada bulunan mekanlar genellikle yabancılara hitap etmektedir. Hisarönün`deki mekanlar genellikle yetişkinler için tavsiye edilmektedir.

         Sakin bir akşam geçirmek isteyenlere ise Fethiye kordonunda ya da Çalış`ta yapılacak bir yürüyüş ve kordon boyunca bulunan her kesime hitap eden kafelerde güzel bir Akdeniz akşamı geçirmeyi önermekteyiz.